Wszystko, co musisz wiedzieć o zielonej ścianie wewnętrznej

Każdy marzy o zielonej ścianie w domu. Który model wybrać? Jakie są zalety i wady różnych procesów oferowanych na rynku? Odkryj wszystkie nasze porady.
Posiadanie własnego zielonego raju w domu stało się marzeniem każdego mieszkańca miasta, któremu brakuje zieleni. Ideałem jest niewątpliwie zielona ściana. Dzięki wielu dostępnym dziś rozwiązaniom posiadanie dużej powierzchni nie jest już konieczne do zainstalowania tego pionowego ogrodu. Od prostej ramy po tacę , w tym mata z filcu ogrodniczego lub wełny mineralnej, instalacja zielonej ściany to cel stworzenia ozdobnego ogrodu w salonie lub łazience, a nawet stworzenie wewnętrznego ogrodu warzywnego jest teraz całkowicie możliwe. I to niezależnie od powierzchni, jaką oferuje ściana, na której ma zostać umieszczony ten wertykalny ogród . Zanim jednak zaczniesz, zadaj kilka pytań praktycznych i technicznych.


Jak sprawdza się zielona ściana wewnętrzna?
Obecnie istnieje kilka opcji, mniej lub bardziej kosztownych, z mniej lub bardziej wymagającym poziomem konserwacji. Aby zielona ściana wytrzymała kilka lat i pokryła ścianę, konieczne będzie stworzenie panelu dostosowanego do przestrzeni wewnętrznej i jej jasności. Materiał składa się ze wspornika konstrukcyjnego, najczęściej wykonanego z aluminium, przeznaczonego do mocowania do ściany, wyłożonego izolacją termiczną lub akustyczną oraz ozdobnej ramy wykonanej z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Do rozwoju roślin stosuje się filc ogrodniczy, a nawet mech roślinny lub włókno kokosowe jako utrwalacze, w których rośliny zanurzają swoje korzenie. Wreszcie zbiornik retencyjny wody połączony z pompą irygacyjną zapewnia automatyczne nawadnianie kropelkowe w obiegu zamkniętym. Wybór odpowiednich roślin domowych jest kluczowy, dzięki temu stworzysz kompozycję roślinną dostosowaną do Twojego wnętrza i Twoich upodobań.


Zalety zielonej ściany w domu
Oprócz tego, że budzi całe fragmenty ścian, zielona ściana ma dar tworzenia okna zieleni: działa jak żywy, poetycki, świeży i relaksujący ogród. Dzięki kilkucentymetrowej grubości wie, jak zachować dyskrecję od kuchni po salon, jednocześnie powiększając przestrzeń. Choć jej wygląd jest znaczącym atutem, zielona ściana wewnętrzna ma zdolność poprawiania jakości powietrza. I nie bez powodu rośliny dzięki procesowi fotosyntezy obniżają poziom dwutlenku węgla (CO2) obecnego w powietrzu i uczestniczą w regulacji wilgotności otoczenia dzięki emisji pary wodnej. Oczyszczające rośliny korzystnie wpływają na powietrze w pomieszczeniach, ponieważ pochłaniają dwutlenek węgla, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia. To dar niebios, gdy wiemy, że powietrze w pomieszczeniach jest często bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz.